LOGGA IN
Välj tjänst:
Användare:
Lösenord:
 
www.bluerange.se / Om Bluerange / Nyheter / Nyheter 2008

Nyheter 2008

Här presenterar vi bl a nyheter och förändringar i vårt tjänsteutbud samt nya kunder. Äldre nyheter finner du årsvis presenterade i menyn till vänster. Prenumerera gärna på vårt nyhetsbrev också, anmälan i rutan till höger.

2008-12-17 Supporten stänger 15:00 på fredag

På grund av internutbildning stänger vår support redan klockan 15:00 nu på fredag den 19/12.

2008-12-15 Telefontider i jul

Vår support har öppet enligt nedan under jul- och nyårshelgerna:

23/12 08:00-12:00
24/12 Stängt
25/12 Stängt
26/12 Stängt
27/12 Stängt
28/12 Stängt

29/12 08:00-12:00
30/12 08:00-12:00
31/12 Stängt
1/1 Stängt

2/1 08:00-17:00 (lunch 12:00-13:00)

Därefter återgår vi till ordinarie öppettider igen vilket innebär 08:00-17:00 med stängt för lunch 12:00-13:00.

2008-12-09 Mätbar marknadsföring för din målgrupp

Har du upptäckt styrkorna med internetmarknadsföring? Genom sökmotoroptimering och sponsrade länkar är det betydligt lättare att nå rätt personer, de som söker det du har att erbjuda.

Du kan dessutom på ett smidigt sätt se den trafik som genereras av satsningen. Vi har nyligen fått förmånen att arbeta med internetmarknadsföring åt bland annat dessa företag:

  • Englishi2i - Ett utbildningsföretag som erbjuder språkkurser och språkresor
  • Badhotellet - En härlig plats för konferens och spa
  • Badhuset -  En badrumsbutik som erbjuder ett brett sortiment av badrumsmöbler av hög klass

Vill du veta mer om internetmarknadsföring? Kontakta oss gärna!

2008-12-08 Nytt upplägg och nytt datum för utbildning 

Vi har numera gjort om utbildningen för Bluerange Easy en del. Den stora skillnaden är att Easy Shop och Easy+ har fått ett eget pass.

Nästa utbildningstillfälle är onsdagen den 28/1 och du kan läsa mer om uppläget samt anmäla dig här.

Vidare erbjuder vi också "workshop för din hemsida".

2008-12-01 Planerat underhåll 5/12

På kvällen fredag 5:e december kommer ett planerat underhållsarbete på våra internetförbindelser att ske. Av olika skäl måste detta arbete utföras utanför vårt ordinarie servicefönster som är 01:00-04:00 alla dagar.

Arbetet utförs enligt nedan:

Påbörjas tidigast: 2008-12-05 kl 17:00
Avslutas senast: 2008-12-05 kl 19:00

Tjänster kan under denna tid påverkas då kortare avbrott kan förekomma medan arbetet pågår.

Om ni har frågor kring detta, vänligen kontakta support@bluerange.se, telefonnummer: 036-34 59 00.

2008-10-30 Månadsbrevet skickat

Idag skickades Oktober månads nyhetsbrev. Läs det gärna här.

2008-10-30 Välkommen Eric!

Bluerange fortsätter att expandera och i dagarna har Eric Sjöberg börjat hos oss. Eric har lång erfarenhet från IT-branschen och kommer först och främst att tillföra mycket kompetens på Microsofts serverplattformar.

Eric kommer närmast från Systeam Network Center och kommer att arbeta som drifttekniker i vårt Hosting-team. Där blir han en mycket välkommen förstärkning som innebär att vi får ännu större möjligheter att utveckla och förbättra våra olika tjänster.

2008-10-13 Nytt, nytt, nytt!

Från och med idag sitter vi i nya fina lokaler på Österängsvägen 2 i Jönköping. Du är varmt välkommen!

I samband med flytten har vi även tagit en ny växel i bruk samt nya telefonnummer. Den nya växeln kommer att ge oss ännu bättre möjligheter att förbättra vår service till dig!

Det du behöver känna till är att vi har ett nytt växelnummer som är 036-345900 och att vi alla har nya direktnummer.

Angående direktnumren så är dessa kopplade till våra mobiltelefoner vilket innebär att du endast behöver ett nummer för att nå oss. Till exempel går 036-345903 till vår försäljningschef Peter Thörns mobiletelefon.

I vanlig ordning hittar du alla namn och kontaktuppgifter här.

Som om inte nya lokaler och nya telefonnummer vore nog så har vi även glädjen att välkomna tre nya medarbetare. Det är Fredrik Hansson som kommer att jobba som webbdesigner samt Alexander Andersson och Jesper Hultqvist som båda kommer att jobba med försäljning. Välkomna!

2008-10-09 Bluerange och KABE utökar samarbetet

KABE Husvagnar AB har anlitat Bluerange Technologies AB för drift av koncernens webbplatser sedan 2002. När webbplatsen www.kabe.se skulle förnyas och hanteringen samtidigt förenklas föll valet på Bluerange och publiceringsverktyget Bluerange Easy. Ett verktyg som på grund av dess möjligheter används av ca 500 företag, t ex Fläkt Woods, Kapsch Traffic Com och Eventus.

I uppdraget ingick utveckling av flera spännande funktioner så som ett nytt sätt att visa upp husvagnarna samt tjänsten ”Bygg din egen Kabe”. Webbplatsens besökare kommer även kunna laborera med olika alternativ för sin nya husvagns interiör.

Utöver publiceringsverktyget och utveckling av nya funktioner kommer Bluerange även i fortsättningen att ansvara för driften. Detta sker i Blueranges datahallar, utrustade med den senaste tekniken.

Blueranges Försäljningschef Peter Thörn:
-  Vi på Bluerange är stolta över att ha fått förnyat och utökat förtroende. Bluerange har arbetat med KABE under en lång tid vad gäller drift av koncernens webbplaster. Att nu få utöka och ta samarbetet vidare med att anpassa och placera lösningen i vårt publiceringsverktyg känns oerhört inspirerande.

Kabes Marknadschef, Pia Weinz Karlsson:
- Bluerange är en professionell leverantör med mycket hög tillgänglighet, både vad avser upptider och support. Teknisk personal med hög kompetens kombinerat med programmeringsexpertis garanterar den bästa driften och supporten. Sammantaget gör detta att vi känner oss trygga och förvissade om en högkvalitativ drifttjänst, vilket är anledningen till att vi stannat hos Bluerange alla dessa år.


2008-10-08 På fredag stänger vi tidigt pga flytt

Nu på fredag, den 10/10, stänger vår support klockan 12:00. Detta sker med anledning av att vi under helgen kommer att flytta till nya lokaler.

Från och med måndagen den 13/10 kommer vi att finnas på Österängsvägen 2 i Jönköping. I samband med flytten kommer vi dessutom att börja använda vår nya telefonväxel och nya telefonnummer.

Vårt nya växelnummer kommer från och med den 13/10 att vara
036-345900. Mer information om detta kommer att publiceras på hemsidan i helgen.

Observera att det endast är kontorsdelen av Bluerange som flyttar denna helg. Inga servrar eller andra tjänster berörs på något sätt av denna flytt.

2008-10-02 Falska mail om din hemsida

Det har kommit till vår kännedom om att vissa kunder fått bedrägliga mail om att deras hemsida kommer att "likvideras". Vi "likviderar" aldrig  kunders hemsidor utan medgivande. Om ni fått fakturor i samband med detta ber vi er noga kontrollera dessa. Ni är välkomna att ringa oss på 036-347170 om ni har frågor eller funderingar.

2008-08-29 Augustibrevet skickat

Denna månads nyhetsbrev skickades idag. I vanlig ordning kan du läsa nyhetsbrevet på vår hemsida. Men starta gärna en prenumeration också så att du inte missar något framöver (se rutan till höger)!

2008-08-26 Hosted Exchange lanseras!

Numera erbjuder vi även e-posthantering baserad på Microsofts mycket populära och funktionsrika plattform Exchange.

Med Hosted Exchange erbjuds fantastiska möjligheter att jobba även när du inte sitter vid datorn på kontoret. Detta tack vare en riktigt bra webbversion samt hantering via mobiltelefoner.

Vidare blir det både enklare och effektivare att samarbeta inom en organisation tack vare gemensamma mappar, delade kalendrar och kontaktuppgifter.

En annan stor fördel är att vi ansvarar för säkerhetskopiering av e-breven. Om olyckan skulle vara framme på din lokala dator behöver du alltså inte längre oroa dig för att förlora din e-post!

Mer information om Hosted Exchange  

2008-08-26 Det är mycket golf nu!

Under sommaren har vi i samarbete med Sveriges största golfkoncern TopTee lanserat nya hemsidor för fem av de golfklubbar TopTee driver. Dessa är Brollsta GK, Strandtorp GK, Suderbys GK, Öresunds GK och International GC.

Vidare har vi jobbat med en av Spaniens bästa golfanläggningar. Det är Los Naranjos på solkusten som inom kort lanserar sin nya webbplats. Håll utkik!

Sist men absolut inte minst har vi även fått förtroendet att ta fram en ny webbplats åt Abbekås GK mitt emellan Ystad och Trelleborg. Den nya hemsidan beräknas vara klar i november.

Gemensamt för samtliga ovanstående projekt är att de drivs och uppdateras med Blueranges publiceringsverktyg.

2008-06-30 Vi behöver förstärkning

Det fortsätter att gå bra för Bluerange och stor efterfårgan på våra tjänster gör att vi nu behöver förstärka igen.

Just nu söker vi därför efter en webbdesigner, en säljare och en key account manager till vårt huvudkontor i Jönköping och dessutom en IT-konsult till vårt filialkontor i Ljungby.

2008-06-30 Nyhetsbrevet skickat

Juni månads nyhetsbrev är nu skickat. Om du inte prenumererar kan du läsa det här.

2008-06-12 Telefontider i sommar

Under veckorna 26-31 kommer telefontiderna för supporten att vara 09-16. Från och med vecka 32 går vi tillbaka till ordinarie 08-17 igen.

2008-06-09 Supporten stänger klockan 15 den 10/6

Tisdagen den 10/6 kommer vi att stänga supporten två timmar tidigare än normalt. Välkommen att ringa oss fram till klockan 15:00 imorgon!

Från och med onsdag har vi öppet som vanligt igen, vilket innebär 08:00-17:00.

2008-05-30 Maj månads nyhetsbrev skickat

All prenumeranter har nu fått vårt senaste nyhetsbrev. Börja gärna prenumera du också! Det är bara att fylla i rutan till höger.

I vanlig ordning går det även bra att läsa nyhetsbrevet på vår hemsida.

2008-05-26 Jnytt och Bluerange förlänger samarbetet

Jnytt är Jönköpings största dagstidning på nätet med ca 14.000 unika besökare per dag.

Jnytt ämnar fortsätta att utveckla nättidningen ytterligare och ett led i detta är att man nu väljer att förnya avtalet som innebär att Bluerange ansvarar för driften av den populära webbplatsen.

Läs mer i pressreleasen eller kolla vårt arkiv med samtliga pressreleaser

2008-05-23 Microsoft Gold Certified Partner!

Bluerange har varit Microsoft Certified Partner sedan år 2000 och numera är vi Gold Certified Partner! Den nya partnernivån innebär bland annat ett tätare samarbete med Microsoft via seminarier, workshops, utbildningar och konferenser.

- Att vi uppgraderats till Microsofts högsta partnernivå, Gold Certified Partner, är mycket glädjande och en riktig kvalitetsstämpel. Det visar att Bluerange har stor kunskap inom IT-området i allmänhet och i fråga om Microsoft i synnerhet, säger VD Nichlas Melin.

Uppgraderingen har skett bland annat tack vare att personalen via prov visat sig ha hög kunskap och expertis inom de programvaror och tekniker som Microsoft tillhandahåller.

Så här säger Microsoft: "Microsoft Gold Certified Partners är företag som har en stark relation med Microsoft samt dokumenterad kunskap inom sitt område."

Bluerange har blivit certifierade inom två olika inriktningar. Det är dels "Networking Infrastructure Solutions" som innebär att vi har bevisad kompetens vid ”implementation av tekniklösningar som bygger på operativsystemen Microsoft Windows Server eller Microsoft Small Business Server 2003”.

Den andra inriktningen som vi är certifierade inom är "ISV/Software Solutions" innebärande att vi ”bevisat kompetens inom design och utveckling av programvara och lösningar inom Microsoft-plattformen”.

2008-05-19 Stor succé för Backup Online

Vår tjänst för online backup som lanserades i början av året har fått ett mycket bra mottagande bland såväl gamla som nya kunder.

För många företag har det varit en mycket efterlängtad tjänst som gjort vardagen lite enklare och dessutom tryggare.

Kunderna finns i alla branscher och nya tillkommer hela tiden. Några exempel på kunder är Ecris, Företagscatering, Länshem Fastighetsförmedling, LänsteknikCentrum, Mekonomen Bilverkstad,
Sågspecialisten, Trafikutveckling och Voice.

Är du också intresserad av att få en bättre, enklare och säkrare lösning för er backup? Välkommen att kontakta oss eller att deltaga på vårt seminarium.

2008-05-15 Alla vill synas i sökmotorerna

Fler och fler företag inser styrkan och möjligheterna med att synas i sökmotorerna. Vi får så gott som dagligen nya förfrågningar som rör internetmarknadsföring.

Den senaste tiden har vi haft nöjet att inleda samarbeten med bland annat följande företag:

Vill du att ditt företag också ska synas i sökmotorerna? Beställ en gratis sökmotorrapport eller kontakta Joel Davidsson på 036-347171 eller joel.davidsson@bluerange.se

2008-04-30 April månads nyhetsbrev skickat

Idag skickades vårt nyhetsbrev igen. Du kan som vanligt läsa det i sin helhet här.

2008-04-24 Bluerange bygger ny datahall

Tack vare fortsatt stor efterfrågan på våra drifttjänster gör Bluerange en stor satsning och bygger en helt ny datahall. Bygget påbörjades i februari och kommer att stå färdigt i sommar.

Bygget av nya datahallen är en stor investering och innebär att  Bluerange kommer att vara mycket bra rustat för framtiden. Detta för att kunna tillgodose befintliga och nya kunders skiftande behov.

Läs mer och kolla på bilder från vår nya datahall.

2008-04-21 Lyssna på vår radioreklam

Från och med idag och fyra veckor framåt kan alla som får in Mix Megapol via Jönköpingssändaren lyssna på vår radioreklam. Alla med internet kan lyssna här

2008-04-14 Seminarium om Backup Online

Är du säker på att företagets backup fungerar? Har ni provat att återläsa backupen? Hur hanterar man bäst företagets backup?

Onsdagen den 7 maj arrangerar vi tillsammans med försäkringsbolaget IF två seminarium om säker och enkel backup.

Läs mer om vår tjänst för backup och om våra seminarium.

2008-03-25 Välkomna Calle och Johan!

Bluerange fortsätter att expandera och i dagarna får vi två nya kollegor. Johan Andersson och Calle Nilsson är två välkomna förstärkningar som innebär att vi på ett ännu bättre sätt kan ge service och hjälp till både befintliga och nya kunder.

Johan Andersson kommer närmast från Nettech och kommer att arbeta som IT-konsult. Johans erfarenhet och breda kompetens kommer att bli en efterlängtad förstärkning då vi har mycket stor efterfrågan på våra IT-tjänster och IT-konsulter.

Calle Nilsson ska jobba som supporttekniker i vårt Hosting-team och innebär att vi får ännu större möjligheter att utveckla och förbättra såväl tjänsternas kvalitet som vår support.

Tillsammans med Johan och Calle är vi numera totalt 21 personer på Bluerange. Bilder och kontaktinformation till samtliga medarbetare.

2008-03-20 Telefontider i påsk

Vår support håller stängt alla helgdagar men har öppet precis som vanligt de övriga dagarna. Våra telefontider under påsken:

20/3: 08:00 - 17:00 (lunch 12-13)
21/3 Stängt
22/3 Stängt
23/3 Stängt
24/3 Stängt

Därefter återgår vi till våra vanliga tider som är varje vardag 08:00-17:00 med lunchstängt 12:00-13:00.

2008-02-29 Nyhetsbrevet skickat

Denna gången ägnas hela nyhetsbrevet åt Backup Online. Läs nyhetsbrevet här och påbörja gärna en prenumeration via rutan till höger.

2008-02-14 Thor Ahlgren väljer Bluerange som IT-Partner

Bluerange och Thor Ahlgren har tecknat avtal innebärande att Bluerange blir IT-Partner till Thor Ahlgren. Uppdraget drog igång från och med december 2007.

Avtalet innebär att vi bland annat kommer arbeta med Thor Ahlgrens serverplattform, arbetsstationer och hela nätverk. Vidare bygger avtalet på ett nära samarbete där vi blir en del av företagets IT-avdelning och ett strategiskt ”bollplank” där man ska vara delaktig med att dra upp riktlinjer inför framtiden.

”Uppdraget gick till Bluerange dels för att de har den kompetens som krävs för att tillgodose våra behov och dels för att de verkar ha engagerad och serviceinriktad personal vilket är viktigt för oss. De blir också en strategisk partner inom IT/IS som kan effektivisera och hjälpa oss att dra nytta av våra investeringar.", säger Britt-Marie Andersson, IT-Samordnare på Thor Ahlgren AB.

”Vi är stolta för att Thor Ahlgren valde Bluerange som IT-Partner. Det visar att vi gör rätt saker och även att vårt engagemang och servicenivå tillför mervärde för våra kunder. Det ska bli roligt att få delta i Thor Ahlgrens arbete med att skapa en flexibel och effektiv IT-miljö för framtiden.", säger Thomas Wester, VD på Bluerange IT AB.

Thor Ahlgren AB utför pressning och stansning av plåtdetaljer i varierande material. Man är given leverantör till ledande företag inom svensk fordonsindustri. Thor Ahlgren AB har blivit ett begrepp i fordonsbranschen. Idag är de även en högt kvalificerad legotillverkare till många andra industrier, som elektronik-, verkstads-, telekom- och möbelindustri. Thor Ahlgren AB har 22 anställda, omsätter ca 62 MKR och har sitt säte i Skillingaryd. Bland kunderna finns Volvo, SAAB och Scania.

Mer info:

Britt-Marie Andersson, IT-Samordnare Thor Ahlgren AB
0370-798 17
www.thorahlgren.se

Thomas Wester, VD Bluerange IT AB
036-34 71 76

2008-01-31 Nytt nyhetsbrev skickat

Idag har vi skickat vårt månatliga nyhetsbrev igen. Denna gången handlar det först och främst om våra nya tjänster Backup Online, Easy+ samt webbmasteravtal. Här kan du läsa nyhetsbrevet. Börja gärna prenumerera via rutan till höger på den här sidan.

2008-01-28 Enkel och säker backup

Har ni värdefull data i form av databaser, kundregister, dokument, e-post med mera? Tycker du också att det är krångligt och jobbigt att hantera säkerhetskopieringen av detta?

Med vår tjänst Backup Online blir det enkelt och säkert!

Är du det minsta osäker på hur (om) er nuvarande säkerhetskopiering fungerar bör det absolut ses över! Det kan bli väldigt dyrt och krångligt om olyckan är framme och informationen går förlorad på grund av till exempel hårddiskkrasch, virusangrepp eller inbrott.

Med Backup Online sker säkerhetskopieringen via en säker och krypterad förbindelse till våra backupservrar. På så sätt slipper ni tänka på bandbyten, extra hårddiskar, USB-minnen och andra krångliga lösningar.

Vår nya lösning för Backup Online baseras på Tivoli Storage Manager från IBM som är marknadsledande när det gäller lagring och återläsning av data.

Läs mer om vår tjänst för Backup Online.

2008-01-21 Ny tjänst: Webbmasteravtal

Som webbmaster ansvarar man för uppdateringar, design, utveckling, underhåll och marknadsföring av hemsidan. Med vår tjänst webbmasteravtal kan vi utföra dessa tjänster löpande och anpassat efter era behov.

 

 

 

PRENUMERATION

Här kan du påbörja eller avsluta en prenumeration på vårt nyhetsbrev